Od czasu spopularyzowania innowacyjnych technologii i nośników elektronicznych, każdego roku odnotowuje się coraz mniejsze zainteresowanie Polaków książkami. Czytamy niechętnie, wolimy oglądać telewizję albo korzystać z zasobów sieci. Badania dotyczące czytelnictwa w 2020 roku pokazują jednak optymistyczną tendencję. Okazuje się, że wracamy do czytania treści w tej tradycyjnej, papierowej formie i z całą pewnością ogromny wpływ na to ma pandemia koronawirusa i wprowadzane przez nią lock downy.

Ilu Polaków czyta książki?

W 2020 roku 42% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Nie jest to oczywiście zadowalający wynik, natomiast warto wziąć pod uwagę, że rok wcześniej po lekturę w wersji papierowej sięgnęło tylko 39% z nas. To i tak najlepszy wynik od 2014 roku, od tego czasu wzrost czytelnictwa wynosi około 5%.

Co ciekawe, jeśli uwzględnimy zainteresowanie książkami, uwzględniając podział czytelników na płeć, okazuje się, że czyta nawet 51% Polek i tylko 33% Polaków. Panie czytają też więcej książek. 15% z nich potwierdza, że w ciągu jednego roku przeczytało co najmniej 7 różnych tytułów.

Skąd bierzemy książki?

Najczęściej je kupujemy i tutaj prym wiodą księgarnie internetowe, jak księgarnia Albrecht International. Książki też pożyczamy od rodziny czy znajomych, zaś ogólnodostępne biblioteki straciły w ostatnim czasie popularność. Dzisiaj korzysta z nich tylko 23% czytelników.

Cieszy fakt, że jeśli czytamy książki, wolimy wydania w tradycyjnej, tej papierowej formie. Do wykorzystywania w tym celu tabletu, smartfona czy e-booka przyznaje się tylko 5% wszystkich Polaków, którzy czas wolny spędzają na czytaniu książek.

Jakie tytuły wybieramy?

Najczęściej sięgamy po kryminały i literaturę popularną. Interesują nas też biografie i pamiętniki oraz książki historyczne. Zauważa się również trend, zgodnie z którym Polacy zaczynają dbać o rozwój osobisty. W związku w tym coraz częściej nabywane są kursy i szkolenia w formie pisanej treści czy książki traktujące o biznesie, rozwoju zawodowym albo możliwościach inwestowania oszczędności. Chętnie sięgamy po poradniki, dzięki którym udaje nam się wspinać po kolejnych szczeblach kariery.

Jak zachęcić do czytania?

Eksperci potwierdzają, że pasja czytania książek powinna narodzić się już w dzieciństwie. Rolą osób dorosłych jest zachęcanie do sięgania po książki najmłodszych. Trzeba dawać też dobry przykład, co w czasach, w których jednym z głównych źródeł wiedzy jest internet i nośniki elektroniczne, wcale nie jest takie proste.

Aby móc odnotowywać coraz większy wzrost czytelnictwa w Polsce, realizowane są rozmaite akcje społeczne. Wymiany książek, darmowe wypożyczalnie, mobilne biblioteki albo pozostawianie nieczytanych już tytułów na ławkach w parku, by ktoś inny mógł z nich korzystać. Polacy przyznają, że nie kupują i nie czytają książek, bo te są zbyt drogie. Takie akcje pokazują, że bez problemu udaje się zdobyć interesujące tytuły bez wydawania pieniędzy. Trzeba też pamiętać, że kupowanie pozycji o samorozwoju czy rozwoju w biznesie, warto traktować jak inwestycję, która szybko się zwróci. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here