Zbliżający się koniec roku to trudny czas dla działów finansowych firm. Nie tylko fakt zamykania rocznego budżetu, ale także konieczność rozliczania rocznych przychodów pracowniczych, to dodatkowe obowiązki dla księgowych.
Pracownicy są przez służby finansowe przez cały rok wyręczani z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Pracodawca co miesiąc działając w imieniu pracownika przekazuje należne kwoty na konto urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania pracownika. Gdy zakończy się rok podatkowy, pracodawca ma obowiązek złożyć pisemną informację dla pracownika oraz dla urzędu skarbowego o wysokości przychodu, dochodu, kosztach uzyskania oraz kwotach zaliczek odprowadzonych na poczet zobowiązań podatkowych.

Do kiedy pit z zakładu pracy?

Do kiedy pit z zakładu pracyKażdy pracownik musi pamiętać o obowiązku rozliczenia rocznego. Do tego potrzebna jest mu ta informacja z zakładu pracy. Musi też wiedzieć, do kiedy PIT z zakładu pracy ma trafić do niego oraz do urzędu skarbowego. Informacja o przychodach pracownika zwana PIT 11 sporządzana jest przez służby finansowe zaraz na początku roku następującego po roku podatkowym. W wielu przypadkach pracownicy otrzymują PIT już w styczniu i jeśli mają w perspektywie zwrot nadpłaconego podatku, to szybko składają do urzędu wypełniony PIT 37 lub inne roczne rozliczenie. Każdy kto sporządza PIT 11 wie, że terminem nieprzekraczalnym na przekazanie tej informacji dla pracownika jest ostatni dzień lutego.

Pracownik otrzymuje PIT 11 tylko w formie papierowej. W zależności od wielkości firmy urzędy skarbowe wymagają określonej formy PIT 11. Jeśli firma jest mała i ma mniej niż 5 pracowników, to PIT-11 mogą być w formie tradycyjnej. W takim przypadku roczne informacje o pracowniczych przychodach pracodawca musi przekazać do urzędów skarbowych do dnia 31 stycznia. Jeśli firma jest większa, to ma obowiązek przesyłania PIT-ów do skarbówki wyłącznie drogą elektroniczną. Terminem granicznym jest ostatni dzień miesiąca lutego.

Jaki jest termin ustawowy?

Jeśli ktoś rozwiązuje umowę w trakcie roku podatkowego, to otrzyma PIT 11 w terminie ustawowym, czyli w lutym następnego roku. Na wniosek pracownika pracodawca może sporządzić i wydać PIT w terminie wcześniejszym. Przepisy nie regulują kiedy pracownik taki wniosek ma złożyć – w momencie zakończenia pracy czy później. Niezależnie od tego pracodawca musi wystawić PIT na żądanie w terminie do dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.
Każdy podatnik musi pamiętać, że PIT 11 nie jest rocznym rozliczeniem podatku dochodowego, a jedynie informacją, która musi być wzięta pod uwagę przy dokonywaniu rozliczenia z US.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here