Rozstanie z zakładem pracy w niektórych sytuacjach wydaje się być koniecznością. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy panuje bardzo niemiła atmosfera, a szefostwo wywołuje w pracownikach nieuzasadnione poczucie presji. Wówczas niezbędne jest złożenie stosownego pisma, z którego będzie wynikała wola zakończenia umowy. Jest to tak zwane wypowiedzenie. Dokument ten sporządzany jest w formie wskazanej w przepisach szczególnych. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia, wypowiedzenie umowy o pracę kiedy złożyć.

Wypowiedzenie umowy o pracę kiedy złożyć?

Wypowiedzenie umowy o pracę kiedy złożyćStosowny moment powinien zostać wybrany z możliwie jak największym wyprzedzeniem. Tylko wtedy możliwe jest zapewnienie sobie bytu na czas poszukiwania nowej pracy. Ważne jest przy tym, aby pamiętać, że zawsze istnieje możliwość rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. W takiej sytuacji pracownik z pracodawcą mogą ustalić w zasadzie dowolny termin, w którym się pożegnają. Jest to rozwiązanie niezwykle dogodne dla każdej ze stron, bowiem pracownik nie musi spieszyć się z poszukiwaniem nowej pracy, natomiast pracodawca może spokojnie czekać, aż zgłosi się inna osoba na zastępstwo.

Najbardziej optymalnym terminem na złożenie wypowiedzenia jest koniec miesiąca. Wówczas nie jest konieczne obliczanie okresu, do którego pracownik jest zobowiązany do świadczenia pracy. Upływ odpowiedniej ilości miesięcy oznacza wtedy koniec terminu. Każdy powinien pamiętać o tym, iż w okresie wypowiedzenia pracownik dysponuje kilkoma dniami wolnymi na potrzeby poszukiwania nowego zajęcia zarobkowego. Możliwe jest również wykorzystanie przysługującego urlopu wypoczynkowego.

To, z jakiego uprawnienia skorzysta sam pracownik, leży już wyłącznie w jego gestii. Istotne jest, iż w okresie wypowiedzenia pracodawca nie ma możliwości obniżenia danej osobie uposażenia. Może jedynie przyznać mu podwyżkę bądź zmienić inne postanowienia umowy na korzyść pracownika. Taka regulacja pełni bardzo doniosłą rolę w praktyce, bowiem osoby zatrudnione nie muszą się obawiać, iż wskutek złożenia wypowiedzenia ich sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu. Po upływie okresu wypowiedzenia pracodawca winien ponadto przyznać swojemu podwładnemu stosowną odprawę oraz wydać mu świadectwo pracy – dokument poświadczający zatrudnienie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here