Wiele osób zbliżając się do matury, coraz częściej zastanawia się, co potem. Jaki zawód wybrać? Gdzie pracować? Otóż całkiem interesującą propozycją wydaje się być kancelaria notarialna i bycie notariuszem. Jakie są zalety tego typu pracy? Jak zostać notariuszem i założyć własną kancelarię notarialną? O tym wszystkim powiemy w poniższym artykule.

Notariusz – kto to jest?

Zacznijmy jednak w ogóle od tego, kto to jest notariusz. Otóż przede wszystkim jest to zawód zaufania publicznego. Jest to prawnik, który sporządza akty prawne oraz dba nad całością procesów prawnych.

Obowiązki notariusza

Co zatem dokładniej robi taki notariusz? Jakie są jego obowiązki? Otóż przede wszystkim sporządza akty prawne, poświadczenia, protokoły, protesty weksli, wypisy, odpisy dokumentów, testamenty itp. Mówiąc dość ogólnie notariusz zajmuje się szeroko pojętą dokumentacją prawną. Jeśli zatem chcemy poświadczyć coś urzędowo, zdobyć dokument, który ma wartość w świetle prawa, to udajemy się właśnie do notariusza.

Kancelaria notarialna – jak się tam pracuje?

Jak zatem wygląda taka praca w kancelarii notarialnej? Na pewno trzeba być przygotowanym na dość dużo pracy. Notariusz bowiem potrzebny jest w naprawdę wielu sytuacjach i dużo osób zagląda do kancelarii. Ponadto jest to zawód obarczony naprawdę dużą odpowiedzialnością. Tu bowiem poświadczenie nieprawdy, przypadkowa omyłka może nas naprawdę wiele kosztować. Trzeba się także przygotować do tego, że zawód notariusza oznacza pewien szczególny dress code. Nie możemy ubrać się w podarte spodnie i bluzę.

Notariusz – jak nim zostać?

Przejdźmy już zatem do tego, w jaki sposób zostać notariuszem. Otóż droga wcale nie jest taka krótka. Na początek trzeba wybrać studia prawnicze. Trwają one pięć lat i wymagają sporo nauki. Następnie rozpoczyna się okres aplikatury. Dopiero potem Minister Sprawiedliwości może mianować nas notariuszem.

Warto jeszcze krótko wspomnieć też o pewnych predyspozycjach psychicznych do pracy w tym zawodzie. Notariusz na pewno powinien być cierpliwy. Ponadto nie może to być osoba nerwowa, potrzebująca w życiu adrenaliny, lubiąca błyszczeć na salonach. Notariusza muszą cechować pewne umiejętności mediacji, mądrość. Przedstawiciele tego zawodu także muszą na pewno lubić rozmawiać z ludźmi.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here