Wiele osób myśli o zrezygnowaniu z pracy na etacie i założeniu własnej firmy. Taka decyzja jest często krokiem milowym na drodze do kariery. Co prawda zdecydowanie się na taki krok jest często poprzedzone strachem i obawą o to, czy wszystko będzie dobrze. Oczywiście, nie zawsze każda decyzja podjęta w przyszłości będzie trafna, jednak odpowiednio wyciągnięte wnioski mogą sprawić wiele satysfakcji.

Wymienione powyżej czynniki mają miejsce najczęściej, gdy przedsiębiorca zarejestrował już własną działalność gospodarczą. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić, zanim odwiedzi się urząd, bądź odpowiednią stronę internetową. Kluczową decyzją przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej jest wybór odpowiedniej formy opodatkowania. W tym wymiarze jest wiele różnych możliwości.
Najwięcej jednoosobowych działalności gospodarczych jest opodatkowane na zasadach ogólnych. Warto pamiętać, że dla niektórych działalności można zastosować inne formy opodatkowania takie jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa.

Szczególnie ciekawa wydaje się ta druga forma opodatkowania, czyli karta podatkowa. Jest to jedna z najlepszych opcji występujących w polskim prawie. Przedsiębiorca, który dokona takiego wyboru nie będzie zobowiązany do prowadzenia księgowości. Już na starcie odpadają więc wszelkie koszty związane z opłacaniem księgowej. Dodatkowo, wysokość opodatkowania kartą podatkową nie zależy od osiąganych dochodów. Oznacza to, że przedsiębiorca płaci stałą kwotę, która nie zmienia się, nawet gdy dany miesiąc będzie bardzo owocny.

Za ustalenie wysokości comiesięcznego podatku odpowiedzialny jest naczelnik urzędu skarbowego, który ustala kwotę w oparciu o rodzaj i zakres prowadzonej działalności gospodarczej, liczbę zatrudnionych pracowników oraz liczbę mieszkańców zamieszkujących terytorium, na którym prowadzona jest firma. Jak widać, kartą podatkowa ma wiele plusów. Należy jednak pamiętać, że taka forma nie jest wolna od minusów. Przedsiębiorca może notować straty w miesiącach słabego obrotu, gdy podatek tak czy inaczej trzeba zapłacić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here