Jak wybrać tani i szybki Internet dla firmy w Krakowie? Rekomenduję tylko i wyłącznie Internet światłowodowy. W tej chwili jest to najlepsza opcja. Ty mówisz Internet Kraków, a ja odpowiadam: światłowód. Dlaczego?

W tej chwili to najnowocześniejsza technologia dostępu do sieci. Tylko światłowód daje możliwość pełnego wykorzystania możliwości urządzeń informatycznych:

Dlaczego światłowód jest tak dobry? Bo informacja płynie w nim inaczej, na innej zasadzie niż w kablach miedzianych. Sygnał jest fotonowy, świetlny, a nie elektryczny, jak w kablu. Możliwe jest to dzięki zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia. Ale to już dla specjalistów. Dość, że raz wprowadzona do światłowodu wiązka światła znajduje wyjście czy ujście na drugim końcu kabla, czyli u Ciebie.

Światłowód jest trójwarstwowy i składa się z rdzenia, płaszcza i warstw ochronnych. Na wierzchu jest warstwa ochronna, która zabezpiecza, jak gdyby owija płaszcz. Warstwą ochronną najczęściej jest substancja zwana kevlarem. Jest to jeden z najmocniejszych materiałów w tej chwili. To tworzywo sztuczne, polimer o niezwykle wysokiej odporności na odkształcenia. Wytworzono go w firmie DuPont. Pracami kierowała chemiczka o polskich korzeniach, niejaka Stephanie Chwałek, która w Stanach przemianowała się na Kwolek. Kevlar ma szerokie zastosowania militarne, także w lotnictwie cywilnym, maszynach i urządzeniach, ale też jest użyty w bardzo wielu przedmiotach codziennego użytku. Nawet w przemyśle odzieżowym. No dobra, idźmy dalej. Pod naszym polimerem jest płaszcz, czyli ta warstwa, która odbija światło, czyli dzięki płaszczowi mamy zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia. No i zostaje nam rdzeń wykonany z kwarcu albo też z polimerów o właściwościach kwarcu. Jest cieniutki, bo średnica liczona jest w mikronach (milionowe metra).

Światłowody są znacznie cieńsze od kabli miedzianych. Ich przewaga jest też taka, że nie są izolowane od zakłóceń elektromagnetycznych, bo takie zakłócenia światła płynącego w światłowodzie nie dotyczą. Światłowód ponadto, w porównaniu do kabla miedzianego, ma wyższą przepustowość, co znaczy, że w tej samej jednostce czasu przepłynie przez niego więcej informacji niż przez kabel miedziany. Wykazuje także mniejszy spadek mocy sygnału związany z odległością, Zapewnia też użytkownikowi większe bezpieczeństwo, ponieważ światłowód jest mniej narażony na podsłuch, Nie ma też ryzyka przepięć, a co za tym idzie pożaru.

Zadajesz sobie jeszcze pytanie: czy warto zakładać szybki Internet światłowodowy? – Chyba już nie.

Jeśli jesteś szczęśliwcem i w twojej lokalizacji, w lokalizacji twojej firmy jest możliwość podłączenia Internetu światłowodowego, a ideałem by było gdyby to był internet światłowód kraków od ith.eu – to jesteś w internetowym niebie.

W tej chwili oferowane prędkości rozpoczynają się powyżej 150 Mb/s i właściwie powinien być to standard w Krakowie. Nie dziwi już prędkość do 10 Gb/s. Typowa maksymalna prędkość światłowodu to 1 Gb/s. Nie wiem jak Ty, ale na mnie robi to wrażenie, mogę na przykład ściągnąć grę wielkości 100 GB w ciągu 13 minut, a ściąganie filmów przy tej prędkości to przysłowiowa pestka.

Ponadto światłowód góruje nad kablem miedzianym niższymi czasami opóźnienia. Tylko światłowód może w pełni wykorzystać współczesną technologię urządzeń informatycznych. Przy takich ekstremalnych prędkościach, jak owe 10 Gb/s ograniczeniem prędkości jest już sam komputer. Mniej więcej maksymalna prędkość zapisu dysku HDD to 1 Gb/s. Natomiast 10 Gb/s nie obsłuży nawet dysk SSD, bo oferują zapis ok. 500 MB/s.

Ważne aby zwrócić uwagę na to, czy operator internetowy, dostawca, wraz ze światłowodem dostarcza router Wi-Fi z protokołem 802.11 ac,, aby można było wykorzystać to superszybkie łącze. Ponieważ Wi-Fi w najbardziej rozpowszechnionym standardzie 802.11n przesyła dane z maksymalną prędkością 600 Mb/s. Stąd przy takim Wi-Fi nie wykorzystamy możliwości naszego światłowodu o prędkości przykładowo 1 Gb/s, stąd nie osiągniemy deklarowanych wartości.

Źródło: https://ith.eu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here