Faktoring jest usługą wykupienia nieprzeterminowanej wierzytelności faktoranta, czyli możliwością szybszego zdobycia pieniędzy z faktury, za odpowiednią opłatą. Koszty faktoringu mają wpływ na strukturę kapitałów w firmie, zatem są alternatywą dla pożyczek. Wyjaśniamy, jak księguje się faktoring!

Należności z długoterminowych faktur mogą być wypłacane z wyprzedzeniem przez specjalne firmy. Pieniądze te należy oczywiście zwrócić, łącznie z odpowiednią prowizją. Opłaty związane z tą usługą wliczają się do wydatków firmy, dlatego należy je zaksięgować. Dowiedz się, jak to zrobić!

Księgowanie różnych rodzajów faktoringu

Księgowanie faktoringu zależne jest od wybranego rodzaju. Sytuacja wygląda następująco w przypadku:

  • faktoringu bez regresu – po odzyskaniu przez firmę faktoringową pieniędzy, można wyksięgować tę wierzytelność z księgi rachunkowej. Opłatę za usługę natomiast zapisuje się w wartości brutto, a potem odpisuje podatek VAT i wartość netto dla faktora;
  • faktoringu z regresem i mieszanego – wierzytelność zostaje w księgach, ponieważ ciąży na nas odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta. Dopiero, gdy firma faktoringowa poinformuje nas, że należność została opłacona, można ją wyksięgować.
  • faktoringu cichego – kontrahent nie jest informowany o fakcie korzystania z usług faktoringowych, dlatego płatności kieruje na dane wpisane na fakturze. Całość rozlicza się więc standardowo na podstawie Księgi przychodów i Rozchodów. Środki z faktoringu są traktowane jako przychód, a należność oddawana faktorowi – jako rozchód.

Księgowanie kosztów faktoringu a wpływ na biznes

Kompetentny księgowy z pewnością wie, jak zaksięgować koszty faktoringu. Najważniejszy jest więc rozsądny wybór jego formy. Najwięcej korzyści daje sytuacja, w której należność wraz z datą faktorowania zostanie wykreślona z ksiąg rachunkowych. Wtedy od razu otrzymuje się pieniądze, a ryzyko związane z niezapłaceniem faktury zostaje przeniesione na faktora. Cały proces nie wymaga żadnych poręczeń i zabezpieczeń, a także nie generuje odsetek ani zadłużenia. Przez to nie powiększa pasywów, więc nie ma negatywnego wpływu na wskaźnik rentowności firmy.

Szukasz sprawdzonej firmy faktoringowej i/lub chcesz zasięgnąć dodatkowych informacji na ten temat? Wybierz Narodowy Fundusz Gwarancyjny! Wejdź na stronę: www.nfg.pl aby znaleźć wszystko, czego potrzebujesz!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here