Wypadki (te mniejsze i te większe) zdarzają się wszędzie. W domu, w sklepie, na przejściu dla pieszych czy w pracy. I to właśnie w pracy dochodzi często do incydentów, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. A to skręcimy kostkę na schodach, a to spadniemy z krzesła i złamiemy rękę lub wylejemy na siebie wrzątek. Co zrobić, gdy nas lub naszych podwładnych to spotkało? Jak napisać oświadczenie o wypadku w pracy?

Co zrobić po wypadku w pracy?

jak napisać oświadczenie o wypadku w pracyKażdy pracownik, który jest świadkiem takiej sytuacji, gdy jego kolega/koleżanka/podwładny lub szef uległ wypadkowi w pracy ma obowiązek do jego zgłoszenia. Takie oświadczenie musi być dokonane w formie pisemnej i mieć określone dane oraz powinno jak najbardziej szczegółowo opisywać wypadek, do którego doszło w pracy.

Jak napisać oświadczenie o wypadku w pracy?

W oświadczeniu o wypadku w pracy (w którym jesteśmy świadkami lub uczestnikami) mamy obowiązek zawrzeć szczegółowo ściśle określone dane i informacje. W prawym górnym rogu zamieszczamy miejscowość i datę. Poniżej, po lewej stronie wpisujemy następujące dane: imię i nazwisko pracownika, oznaczenie pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu. Poniżej na środku, pogrubioną czcionką wpisujemy: „Zgłoszenie wypadku przy pracy”. Kolejno, od nowego akapitu Informujemy w jakim dniu i w którym miejscu oraz o której godzinie doszło do okoliczności wypadku. W tym punkcie możemy opisać dokładnie przebieg zdarzenia oraz wskazujemy wszystkie obrażenia poszkodowanego. To tu opisujemy całą zaistniałą sytuację, warunki, które wypadkowi towarzyszyły, czy stan po wypadku – jak np. wezwanie policji, pogotowia itp. Poniżej od nowego akapitu wskazujemy konkretne osoby, które były świadkami zdarzenia wraz z ich danymi osobowymi (nawet z miejscem zamieszkania) oraz stanowiskami, które zajmują w danej firmie. Całość obowiązkowo zwieńczona musi być czytelnym podpisem. Załącznikami do takiego oświadczenia powinny być wszelkie dokumenty świadczące o doznanych urazach np. z SORu czy szpitala.

Rzetelność oświadczenia

Takie oświadczenie bezwzględnie musi być rzetelne, zgodne z prawdą i stanem faktycznym oraz musi wskazywać na jak najbardziej szczegółowe informacje. Im większa ilość informacji, tym lepiej. Nie należy nic zatajać ani pomijać, gdyż może mieć to olbrzymie konsekwencje. Dodatkowo, takie oświadczenie powinno być spisane ja najszybciej po wypadku, by nie uległy zapomnieniu szczegóły zdarzenia.

Wypadki w pracy

Niestety wypadki w pracy zdarzają się i będą zdarzać się nadal. Czasami ma to związek z wyraźnym pogwałceniem zasad BHP, inny razem może być dziełem zwykłego przypadku. Jak jednak zachowywać się w miejscu pracy, aby ryzyko wystąpienia wypadku maksymalnie zminimalizować? Przede wszystkim musimy bezwzględnie stosować się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Na niektórych stanowiskach pracy koniecznym jest używanie odzieży ochronnej i noszenie kasku. W tym wypadku nie możemy sobie pozwolić na żadne odstępstwa. Czasami zdarzają się wypadki przy pracy na budowach. Zdarza się, że pracownicy łamią przepisy bezpieczeństwa i nie noszą kasków. To bardzo niebezpieczne zjawisko. Lekceważenie tak podstawowych zasad może przecież skończyć się nawet śmiercią pracownika.

Wpływ na wzrost ryzyka wystąpienia wypadków w pracy ma również przeciążenie pracą. Szczególnie widoczne jest to w pracy kierowców. Nadprogramowa ilość godzin spędzonych za kierownicą wpływa na bardzo duże zmęczenie kierowców. Wówczas ich zdolności percepcyjne są znacznie ograniczone. Takie kierowca jest zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu.

Co można zaliczyć do wypadku przy pracy?

jak napisać oświadczenie o wypadku w pracyPowyżej podaliśmy wyraziste przykłady, które można zaliczyć jako wypadki przy pracy. Są jednak również zdarzenia, które również można tak potraktować, jednak mogą nam się zdarzyć niemalże wszędzie. Weźmy pod uwagę choćby zawał serca, który przydarzy się pracownikowi w godzinach pracy. Teoretycznie nie można tutaj mówić o wypadku przy pracy, albowiem źródłem tego zdarzenia jest choroba wieńcowa pracownika. Ale jeśli bezpośrednią przyczyną zawału był stres w pracy, a tuż przed tym zdarzaniem pracownik odbył bardzo nieprzyjemną rozmowę z pracodawcą? Tutaj już sytuacja nie jest tak oczywista. I można oczywiście próbować udowodnić wystąpienie zawału serca w wyniku warunków panujących w miejscu pracy. Oczywiście wypadkiem przy pracy będzie również wypadek jakiemu ulegniemy podczas podróży służbowej. Specjalnie traktowane są również wypadki, jakim ulegamy w drodze do pracy. Niewątpliwie mają bowiem związek ze świadczeniem przez nas pracy. JA więc widać problem jest dosyć złożony. Najważniejsze, aby taki wypadek przy pracy był odpowiednio udokumentowany.

[Głosów:20    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here