Wielu ludzi nie satysfakcjonują zarobki w Polsce i dlatego też wyjeżdżają oni z kraju w poszukiwaniu lepszych perspektyw. Jednym z miejsc, gdzie najczęściej nasi rodacy kierują swoje kroki, jest Anglia. To tutaj jest bardzo wielu Polaków, którzy gonią swoje marzenia o lepszych warunkach życia. Nie dziwi, że w tym kraju spotkamy gdzieś przypadkowo w metrze czy w sklepie ludzi posługujących się naszym językiem. Wielu kusi wizja zarabiania w funtach. Jak szukać pracy w Anglii?

Jak szukać pracy w Anglii?

jak szukać pracy w angliiNajwiększym problemem jest to jak szukać pracy w Anglii? Najlepiej jest się do tego zabrać jeszcze przed wylotem ze swojego kraju, aby już na miejscu wszystko było gotowe. Zaoszczędzi nam to mnóstwo stresu i niepotrzebnych kłopotów. Jak to zrobić? Można skorzystać z usług wszelkich portalów, które pomogą nam w przeglądaniu ofert pracy w Anglii. Tutaj jednak jesteśmy tylko zdani dla siebie.

Biura pośrednictwa pracy

Jeśli jest to dla nas nazbyt wymagające, bo przykładowo nie znamy języka i nie za bardzo odnajdujemy się w całej formalnej stronie, to wtedy warto sięgnąć po pomoc ludzi czy firm, które pomagają takim ludziom w znalezieniu pracy. Jest to często bardzo wygodne, gdyż różne biura, które pośredniczą w zatrudnieniu, załatwią za nas wszelkie problematyczne sprawy formalne, z którymi sami nie dalibyśmy sobie rady. Często także jest możliwość wzięcia udziału w pracy za granicą, która jest już zorganizowana razem z dojazdem, mieszkaniem i z innymi dogonieniami. Jest to opcja szczególnie warta uwagi, gdy chcemy jechać do Anglii tylko na jakiś czas po to, by dorobić sobie i z odłożonymi pieniędzmi wrócić do Polski.

Wykorzystaj swoje znajomości

Jest też możliwość skorzystania z naszych znajomości. Warto zwrócić uwagę na to, czy mamy jakichś znajomych, którzy znajdują się na miejscu i mogliby nam pomóc w jakiś sposób. Takie osoby mają doświadczenie i w szukaniu pracy, ale także i w wynajmowaniu mieszkania i w innych sprawach – całe to doświadczenie znacznie ułatwi nam życie. Można wybrać także opcję ostateczną, czyli najpierw lecimy do Anglii, a później dopiero na miejscu szukamy jakieś pracy. Dla niektórych będzie to dobrym pomysłem, gdyż szybko kurczące zapasy pieniędzy doskonale motywują do jeszcze bardziej wytężonych poszukiwań odpowiedniego etatu dla siebie. Każdy z pewnością znajdzie sposób idealny dla niego. Możliwości są nieskończone i to tylko od nas zależy jaką drogą podążymy. W Anglii można na miejscu skorzystać jeszcze z ich biur pracy, które pomogą nam coś sprawnie i szybko znaleźć.

Praca w Anglii a Brexit

Czy jednak praca w Anglii nadal będzie tak atrakcyjna dla Polaków wobec zbliżającego się Brexitu? Czy nadal znalezienie tam pracy będzie na tyle proste, że będą się na taki krok decydowały rzesze Polaków? Sytuacja wydaje się jednak o wiele bardziej skomplikowana niż mogłoby się to wydawać jeszcze jakiś czas temu. Głównie ze względu na trudne negocjacje umów brexitowych. W zasadzie nadal nie wiadomo na jakich warunkach dojdzie do rozwodu pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. A warianty wyjścia Wielkiej Brytanii z unii się mnożą. Niemniej jednak musimy wziąć pod uwagę również najbardziej skrajne możliwości. Taką opcją może być choćby tzw. brexit na dziko. Wówczas Wielka Brytania opuszcza wspólnotę bez żadnych umów. Z dnia na dzień przestaje obowiązywać choćby swoboda przemieszczania i świadczenia pracy. Co to oznacza dla Polaków, którzy szukają pracy w Anglii? Przede wszytki zniknie swoboda wyjazdu na wyspy. Wielka Brytania nie będzie już członkiem unii i wyjeżdżając do niej spotkamy się już z zupełnie innymi regulacjami. Ponadto dojdą niedogodności związane z przekroczeniem granicy.

jak szukać pracy w angliiOczywiście brexit będzie miał znaczenie również dla Polaków, którzy w Anglii już pracują. A jest nas tam nie mało. Stanowimy najliczniejszą mniejszość narodową na wyspach. Wiadomo bowiem, że Polacy pracujący w Anglii będą mogli w przyszłości pobierać emeryturę z brytyjskiego systemu emerytalnego. Jeśli wcześniej pracowali w Polsce to będą mieli podwójną emeryturę. Jednak w przypadku brexitu na dziko, ta kwestia nie musi być tak oczywista. Może dojść do sytuacji, kiedy Brytyjczycy nie będą akceptowali lat pracy w Polsce i naszym rodakom będzie przysługiwała tylko i wyłącznie emerytura wypracowana na wyspach. Analogicznie ten sam problem może dotknąć Polaków, którzy po latach emigracji wrócą do kraju. Brak odpowiedniej regulacji w tej kwestii może pozbawić Polaków sporej sumy pieniędzy.

Polacy w Anglii

A Polacy w Anglii radzą sobie coraz lepiej. Już nie są tylko cenionymi pracownikami najemnymi. Często sami zakładają firmy i rozpychają się łokciami na rynkach z różnych branż. Stanowimy bez wątpienia nie tylko najliczniejszą mniejszość narodową na wyspach, ale również jesteśmy najbardziej aktywni zawodowo i biznesowo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here