Kim jest logistyk? Jest to osoba, która zajmuje się zarządzaniem logistycznym. Logistyk koordynuje pracę z dostawcami i jest odpowiedzialny za zaopatrzenie. Jak wygląda praca logistyka?

Jak wygląda praca logistyka?

Jak wygląda praca logistykaOsoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za wiele zadań. Logistyk podejmuje decyzje związane między innymi z transportem towarów, dbaniem o zaopatrzenie, planowaniem procesu produkcyjnego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby pracować w tym zawodzie? Należy ukończyć studia o kierunku Logistyka na prywatnych uczelniach lub politechnikach. W zakresie tego kierunku studiów jest kilka specjalizacji:

  • ekonomika transportu i logistyka,logistyka międzynarodowa,
  • logistyka w gospodarce żywnościowej,
  • logistyka i technologia transportu.

Po uzyskaniu kwalifikacji logistyk znajdzie pracę w każdym sektorze gospodarki – zarówno w produkcji jak i w handlu, usługach i spedycji, budownictwie, energetyce, motoryzacji i innych. Najpopularniejsze stanowiska specjalistyczne dla logistyka to:

  • specjalista ds. transportu i spedycji,
  • specjalista ds. celnych i transportu międzynarodowego,
  • specjalista ds. zaopatrzenia i zakupów,
  • specjalista systemów informatycznych.

Umiejętności, które warto posiadać

W zawodzie logistyka wskazana jest znajomość języka obcego lub kilku w stopniu przynajmniej komunikatywnym z uwagi na to, że firmy logistyczne współpracują z różnymi klientami – także zagranicznymi. Czasem znajomość tylko języka angielskiego nie wystarcza, dobrze jest znać język francuski, niemiecki czy rosyjski. Praca ta jest stresująca ale daje spore możliwości awansu. W zawodzie sprawdzi się osoba mająca zdolność analitycznego myślenia, powinna także umieć się odnaleźć w pracy zespołowej i kontaktach z klientami. Logistyk powinien posiadać zdolności negocjacyjne i umieć pracować pod presją czasu. Nie jest to łatwa praca ale dobrze płatna, jeśli logistyk ma doświadczenie i zna się na swojej pracy.
Jak wygląda praca logistyka w wojsku?
W wojsku są potrzebni logistycy odpowiedzialni za zabezpieczenie medyczne, techniczne, materiałowe i transportowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here