Firmy, które obsługują znaczną ilość klientów, prędzej czy później zetkną się z nierzetelnymi płatnikami, którzy znacznie spóźniają się z regulowaniem należności, lub co gorsza, nie płacą wcale za otrzymane produkty lub wykorzystane usługi. Właściwe zarządzanie przedsiębiorstwem musi uwzględnić również kompleksową obsługę zaległych zobowiązań.

Drobne firmy najczęściej zajmują się tym aspektem działalności samodzielnie, natomiast korporacje mają własny dział windykacji. Dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw optymalnym rozwiązaniem może okazać się systematyczna współpraca z kancelarią dochodzenia wierzytelności. Na czym w praktyce polega taka kooperacja?

Firma, która prowadzi odzyskiwanie długów od firm może pomóc swojemu partnerowi w prześwietleniu nowych klientów, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko współpracy z nieuczciwymi kontrahentami, lub firmami, które mają problemy z regulowaniem swoich zobowiązań z uwagi na trudną sytuację finansową.

Dzięki umowie z kancelarią windykacyjną wystawione faktury będą zaopatrzone w pieczątki partnera. Taki czynnik psychologiczny pomoże zmotywować płatników, którzy mają zwyczaj spóźniać się z regulacją zobowiązań mimo dobrej sytuacji finansowej. Warto przy tym zadbać, aby oznakowanie faktur nie było zbyt agresywne, gdyż mogłoby to urazić klientów, którzy są niezwykle rzetelni.

Firma zajmująca się odzyskiwaniem wierzytelności może także na bieżąco monitorować wpływ należności na konto partnera, od razu reagując na ewentualne opóźnienia w płatnościach. Szybko wysłany SMS lub e-mail często wystarcza do rozwiązania problemu, pokazując klientowi, że dostawca zwraca uwagę na terminowość wpłat. Nieraz kluczowa okaże się rozmowa telefoniczna z dłużnikiem, poprowadzona przez windykację znającą się zarówno na prawie jak i na psychologii.

Sprawne wykrywanie nieuregulowanych faktur pozwala przedsiębiorcy na minimalizację strat, poprzez zawieszenie współpracy z nierzetelnym klientem aż do momentu uregulowania przez niego długu firmowego. Windykacja podjęta od razu, gdy tylko pojawi się problem z płatnościami, znacznie zwiększa szanse na skuteczne odzyskiwanie długów od firm kontrahentów.

W sytuacji, gdy nie da się odzyskać należnych płatności poprzez windykację, współpracująca z przedsiębiorstwem kancelaria prawnicza podejmie ewentualne dochodzenie wierzytelności w sądzie i odzyskiwanie długów przy współpracy z komornikiem. Dzięki doświadczeniu, zdobytym przy obsłudze różnych zaskakujących przypadków, prawnik skuteczniej poradzi sobie z wyzwaniem, niż przedsiębiorca działający na własną rękę – powiedział w rozmowie z nami przedstawiciel Nachwilke.com, który na bieżąco śledzi problem zadłużenia wśród małych i średnich przedsiębiorstw.

Jeśli wierzyciel zdecyduje się na sprzedaż wierzytelności, kancelaria windykacyjna może pomóc w znalezieniu dobrego kupca, lub nabyć dług bezpośrednio od przedsiębiorcy, aby dalej prowadzić sprawę już we własnym imieniu i na własne ryzyko. Dzięki temu, firma otrzyma tylko część należnych pieniędzy, ale nie będzie musiała czekać na zakończenie nieraz długotrwałego i niepewnego procesu.

Przedsiębiorcy, których specjalność stanowi ściąganie długów od firm, nieraz wymieniają się danymi dłużników, lub umieszczają ich w specjalnych bazach. Stanowi to element dyscyplinujący dla nierzetelnych płatników, oraz pomaga w ostrzeganiu innych partnerów gry rynkowej przed problemowymi klientami.

Firma, która często spotyka się z problemem opóźnień i zatorów w płatnościach faktur, może skorzystać na współpracy z kancelarią windykacyjną. Wdrożenie skutecznych procedur obsługi dłużników pomoże zminimalizować straty i poprawić konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. W sprawnie zorganizowanym przedsiębiorstwie windykacja stanowi standardowy element obsługi kontrahentów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here