Pracodawca w Polsce ponosi wysokie koszty w związku z zatrudnianiem pracownika na umowę o pracę. W przypadku umowy o pracę kosztem firmy są zarówno wynagrodzenie brutto pracownika jak i składki ZUS, które obciążają pracodawcę. W 2019 roku pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzinowym (8h dziennie), będzie otrzymywał pensję minimalną 2250zł brutto. Jednak całkowity koszt zatrudnienia pracownika to suma podwyższona o koszty ZUSu obciążające pracodawcę, tj. 460,81zł. Jest to suma ubezpieczeń emerytalnych, rentowych, wypadkowych oraz fundusz pracy. Tymczasem minimalne wynagrodzenie w 2018 roku wynosiło 2100zł, a koszty ZUSu wynosiły 430,08zł.

Kiedy umowa zlecenie ma znamiona umowy o pracę?Widać wyraźnie, że wzrost kosztów ZUS to ponad 30zł od pracownika. Przedsiębiorstwa, które zatrudniają wiele osób, bardziej odczują wzrost tych cen. Nic zatem dziwnego, że pracodawcy starają się obniżyć koszty związane z zatrudnieniem.

Jedną z najpopularniejszych strategii jest zatrudnianie studentów do 26 roku życia. Nie trzeba za nich płacić składek ZUSowych, bowiem do ukończenia granicznego wieku lub utraty statusu studenta, są ubezpieczeni przez zakład pracy rodziców lub bliskich.

Koszty związane z zatrudnieniem pracownika obejmują także koszty badań do pracy (tzw. medycyna pracy), obowiązkowego szkolenia BHP czy konieczności udzielenia pracownikowi określonego prawnie urlopu. Na pracodawcy ciążą także inne obowiązki związane z zachowaniem okresu ochrony kobiet w ciąży czy pracowników w wieku przedemerytalnym. A także ograniczenia związane z liczbą godzin, które może wypracować pracownik. Dlatego też wiele firm zatrudnia pracowników na podstawie umowy zlecenie także na stanowiska, które powinny być traktowane jako praca etatowa.

Kiedy umowa zlecenie ma znamiona umowy o pracę?

Należy zastanowić się kiedy umowa zlecenie ma znamiona umowy o pracę? Dzieje się tak, kiedy pracodawca wymaga od zleceniobiorcy zakresu pracy, którego może wymagać tylko od pracownika: pracować w ustalonym miejscu i czasie, przestrzegać poleceń pracodawcy, wykonywać obowiązki na rzecz pracodawcy. Kiedy umowa zlecenie ma znamiona umowy o pracę, należy domagać się respektowania Kodeksu Pracy i zmiany umowę na umowę o pracę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here