Monety kolekcjonerskie wykonane ze złota, które jest bardzo cenne, mają bardzo dużą wartość. Wpływ na ich cenę ma nie tylko próba kruszcu, ale również wartość kolekcjonerska. Złote monety kolekcjonerskie upamiętniają zazwyczaj bardzo ważne osoby lub wydarzenia historyczne.
Wybijane są z 24 karatowego złota, czyli są próby 999. Oznacza to w praktyce, że są one wykonane w 99,9% z czystego złota. Monety mogą mieć różną wagę wyrażoną w uncjach — najczęściej spotykane są monety o wadze 1/10 uncji, 1/4 uncji lub jednej uncji. Dużą wartość monecie nadaje również to, w ilu egzemplarzach została ona wypuszczona do sprzedaży dla kolekcjonerów.
Złote monety — dlaczego tak ważny jest certyfikat autentyczności?
Certyfikat autentyczności danej monety jest dla kolekcjonerów numizmatów bardzo ważnym dokumentem, który potwierdza ich autentyczność, ale także ich pochodzenie. Mamy tam również potwierdzenie próby, jaka została wykorzystana do produkcji oraz informację, która mennica na świecie wykonała ten konkretny numizmat. Dodatkowo jest to potwierdzenie autentyczności oraz legalności pochodzenia.
Dokument ten może zostać wystawiony przez mennicę lub osobę mającą specjalizację w dziedzinie numizmatyki. Złote monety, które takiego certyfikatu nie posiadają — są niższej wartości kolekcjonerskiej, nawet jeśli są one bardzo rzadko spotykane lub wyprodukowane w małej ilości.
Moneta Polonia — co to takiego?
Moneta ta została wykonana z najwyższej próby złota, 24 karatowego i przedstawia ona uosobienie narodu Polskiego, czyli Polonię — stąd nazwa moneta Polonia.
Na rewersie numizmatu znajduje się wcześniej wspomniana postać z napisem „Respublica Patria Polonia”. Postać ubrana jest w ludową, góralską koszulę z pasem, na głowie ma koronę Królowej Jadwigi. W lewej ręce trzyma ona tarczę z orłem Przemysława II, a w prawej proporzec Husarii oraz palmę, która jest znakiem zwycięstwa. U stóp Polonii znajduje się miecz Bolesława Chrobrego owinięty w gałązkę oliwną.
Awers natomiast przedstawia pieczęć emitenta monety, czyli Niue pochodzącego z Nowej Zelandii, rok emisji oraz nominał, który może w zależności od wybranej wagi wynosić 2.5 lub 5 dolarów nowozelandzkich. Numizmat wykonany został w trzech wagach, każdy o innej wielkości i cenie rynkowej oraz wartości kolekcjonerskiej.
Najmniejszy o wadze 0,155 grama został wykonany w dziesięciu tysiącach egzemplarzy i kosztuje 99 złotych, średni waży 0,5 grama, kosztuje 449 złotych i wyprodukowano siedem tysięcy egzemplarzy, a najdroższa, bo jej cena to aż 990 złotych waży 1,2 grama i wypuszczono do obiegu zaledwie cztery i pół tysiąca sztuk.