Zarówno fundusze ETF jak i akcje cieszą się znacznym powodzeniem wśród inwestorów z całego świata. Łączy je również to, że przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych bez przygotowania można bardzo szybko stracić cały zainwestowany kapitał. Na czym polegają różnice między funduszami ETF a akcjami? W niniejszym poradniku przedstawiamy szereg istotnych informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury.

Fundusze ETF – co to takiego?

W pierwszej kolejności omówimy specyfikę funduszy ETF. Są to fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie oraz sprzedawane na podobnych zasadach co akcje. Podstawowa różnica polega na tym, iż mają one za zadanie odzwierciedlać, śledzić kursy konkretnych instrumentów finansowych – akcji, surowców, walut lub różnego rodzaju innych instrumentów finansowych. Zaopatrując się w udziału w funduszu ETF, nabywa się w rzeczywistości dostęp do szerokiego portfela aktywów reprezentowanego przez udziały ETF.

Inwestowanie w fundusze ETS jest dość łatwe i szeroko dostępne – wystarczy wejść na home.Saxo lub portal innego brokera, a już chwilę później możemy zaopatrywać się w wybrane fundusze. Trzeba jednak pamiętać o istniejącym ryzyku. Osoby, które kupują ETF-y bez odpowiedniego przygotowania, mogą w krótkim czasie stracić wszystkie zainwestowane pieniądze.

Ważną zaletą ETF-ów jest fakt, iż w ich przypadku nie trzeba podejmować tak wielu działań ukierunkowanych na dywersyfikację portfela, jak np. w przypadku akcji. Fundusze ETF są bardziej zdywersyfikowane niż pojedyncze akcje, co pozwala zminimalizować ryzyko inwestycyjne.

Czym różnią się akcje od funduszy ETF?

Akcje to papiery wartościowe emitowane przez spółki akcyjne, które są notowane na giełdzie. Posiadacz akcji staje się współwłaścicielem konkretnej firmy. Akcje są emitowane na giełdach papierów wartościowych. Podstawowa różnica między ETF-ami a akcjami polega na tym, że podczas gdy te pierwsze mają za zadanie jedynie odwzorowywać wartość poszczególnych surowców, tak w przypadku akcji są to papiery wartościowe poświadczające rzeczywisty udział w danej firmie. 

Kolejna różnica dotyczy dywersyfikacji. Akcje pojedynczej firmy w żaden sposób nie zapewniają dywersyfikacji. W celu dywersyfikacji portfela inwestycyjnego trzeba samodzielnie kupować akcje od różnych spółek z różnych branż, co wiąże się z koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu. Mając fundusze ETF można zyskać zdywersyfikowany portfel w bardzo krótkim czasie.

Inwestycja w akcje wiąże się też z koniecznością analizowania rynku i aktualnej sytuacji tak, by znaleźć najlepsze opcje inwestycyjne. W przypadku funduszy ETF też jest to konieczne, jednak w nieco mniejszym zakresie.

Większość osób wie, że posiadaczom akcji niejednokrotnie wypłacane są dywidendy, czyli specjalne gratyfikacje finansowe. Są one wypłacane wtedy, gdy sytuacja danej spółki akcyjnej jest dobra. Warto wiedzieć, że dywidendy otrzymują również posiadacze funduszy ETF. Jak widać, mimo wielu różnic, jest także sporo elementów, które łączą akcje i fundusze ETF.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here