Nie da się ukryć, że świat finansów i rachunkowości zaliczylibyśmy raczej do uniwersum z zakresu tych trudnych i skomplikowanych. Pomijając już fakt, że bardzo często giełda rządzi się swoimi własnymi prawami i bardzo trudno przewidzieć zachodzące w niej procesy. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą nas przybliżyć chociaż trochę do zrozumienia tych prawideł. Jednym z nich są książki ekonomiczne, na których to właśnie postaramy się głównie skupić w dzisiejszym artykule.
Jaką lekturę wybrać na początek?
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele książek ekonomicznych napisanych przez różnych autorów. Jedni to tylko teoretycy, którzy starają się zbudować wiedzę swoich czytelników na nieco odrealnionych przykładach, które jednak bardzo często można przyrównać do konkretnych zagadnień. Inni to praktycy z krwi i kości, czyli osoby, które posiadają wieloletnie doświadczenie w księgowości czy inwestowaniu na giełdzie. To, którą grupę wybierzemy, bez wątpienia powinno zależeć od podejścia czytelnika do sprawy – jednym bardziej przypasuje taka, a drugi inna wersja przyswajania wiedzy. Warto również wybierać książki ekonomiczne, które zawierają po trochu z teorii i praktyki. To zdecydowanie najlepsze hybryda, ponieważ dobrze jest zbudować solidne podstawy, ale także wiedzieć jak z nich później czerpać.
Na co zwrócić konkretnie uwagę?
W pisaniu książek ekonomicznych bardzo ważne jest również to, aby operować zrozumiałym językiem. Nikt z nas nie lubi czytać słów, których znaczenie nie do końca rozumie, a dla początkującego ekonomisty zgłębianie tajników przyszłej dziedziny może się z tym właśnie wiązać. Na szczęście istnieje wiele autorów książek ekonomicznych, którzy potrafią trafić do odbiorców. Znajdą się również tacy, którzy swoją narrację opierają na bardzo ciekawych miejscami humorystycznych anegdotach, które wydarzyły się naprawdę. Jak nie trudno się domyślić znajdzie się też spora grupa książek ekonomicznych, które niekoniecznie niosą ze sobą jakaś wartość. Pomijając już fakt, że ciężko przeczytać wszystkie te „dobre”, trzeba odfiltrowywać to, co nie przydatne, ponieważ warto pamiętać, że kariera w finansach nie polega jednak jedynie na czytaniu, a na wykorzystywaniu tej wiedzy w praktyce. Warto korzystać z opinii ludzi, którzy już daną książek przeczytali. Te zazwyczaj s miarodajne, ponieważ, jeżeli już ktoś decyduje się na przeczytanie książki ekonomicznej, to zazwyczaj nie jest to jego hobby, tylko robi to w konkretnym celu. Warto również pamiętać, że niektórzy autorzy przemówią do danej osoby bardziej, a do innej mniej.