Średnio, człowiek pracuje około 40-45 lat. Po tym okresie przysługuje mu emerytura, podczas której powinien móc skupić się na przyjemnościach. Niestety, bardzo rzadko wyliczona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytura pozwala na beztroskie życie. Zazwyczaj jest ona sporo niższa od wcześniej zarabianych pieniędzy, dlatego też ciężko jest przyzwyczaić się do życia na znacznie niższej stopie życiowej niż dotychczas.

Co jest wliczane do emerytury?

Aby odpowiednio wyliczyć, ile dany człowiek powinien otrzymywać pieniędzy na starość, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego zarobki na przestrzeni tych 40-45 lat pracy. Emerytura wyliczana jest na podstawie odprowadzanych co miesiąc składek. Każdy przyszły emeryt otrzymuje o jakiś czas pismo, w którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje odpowiednie kalkulacje: jedna mówiąca jaką kwotę emerytury otrzyma człowiek zarabiający bez przerwy taką samą stawkę, druga, która uwzględnia wzrost składki, i trzecia, w której zakłada, że więcej składek nie będzie.

Czy renta inwalidzka wlicza się do stażu pracy

Czy renta inwalidzka wlicza się do stażu pracyW sytuacji, gdy człowiek całe życie pracuje sprawa wydaje się być prosta. Problemowy jednak może być każdy okres, w którym składek nie ma. Bardzo często pojawia się pytanie czy renta inwalidzka wlicza się do stażu pracy? Odpowiedź brzmi – tak, jednak należy pamiętać, że w sytuacji, gdy, po podliczeniu, okresów składkowych i nieskładkowych będzie on przekraczał 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn, renta inwalidzka nie będzie uwzględniana w stażu pracy do emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych najpierw liczy staż składkowy, następnie nieskładkowy. Dopiero w przypadku, gdy ilość lat nie została osiągnięta – doliczana jest renta inwalidzka.

Emerytura w założeniu miała być zabezpieczeniem dla ludzi, którzy nie mają już sił do pracy. Kwota jaką mają otrzymywać ma zapewnić im byt aż do śmierci. Niestety, często kwoty te są zdecydowanie za niskie. W życiu zdarzają się różne sytuacje. Gdy jednak pojawi się poważny problem, wedle którego nie możemy pracować i pobieramy rentę – problem ten może jeszcze urosnąć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here