Wielu uczniów nie lubi uczyć się przedmiotów ścisłych, uważając je za bardzo trudne. Oczywiście dużą rolę w samym procesie nauki mają nauczyciele, którzy powinni dysponować dużą wiedzą, ale również umiejętnościami jak ją przekazać. Na szczęście macie także do dyspozycji ciekawe podręcznik np. „Odkryć fizykę”, dzięki temu samo zrozumienie materiału jest łatwiejsze. Ale dzisiaj przedstawimy wam jeszcze inne „patenty” jak uczyć się przedmiotów ścisłych, by zdać z nich maturę. Zatem do dzieła.

Matematyka – królowa nauk nie taka straszna jak ją „malują”

Matematyki uczyć się trzeba, wszak przydaje się w codziennym życiu, ale jest również przedmiotem obowiązkowym na maturze. Choć wielu humanistów zapewne nie jest uradowanych z tego powodu. Wbrew pozorom nauka tego przedmiotu nie jest taka trudna pod warunkiem, że postawicie na systematyczność i regularność. Z matematyką bywa tak, że nawet małe zaległości powodują efekt kuli śniegowej, gdyż generują następne. Zatem, jeżeli czegoś nie rozumiecie to zwyczajnie poproście kogoś o pomoc i wytłumaczenie danego zagadnienia. Zawsze możecie poprosić o pomoc kolegę z klasy, czy rodzica. Mamy dla Was jeszcze jeden patent, a mianowicie zgłaszajcie się na zajęciach do przykładów. Otóż, choć wydaje się to bardzo stresujące to stojąc przy tablicy możecie sporo się nauczyć i zawsze rozwiać jakieś wątpliwości. Pamiętajcie też, aby wykonywać nie tylko najłatwiejsze przykłady, ale także te trudniejsze. Wystarczy też, że poświęcicie pół godziny dziennie na naukę, a efekty mogą być naprawdę imponujące.

Bo fizyka jest ciekawa

Fizyka jest naprawdę ciekawym przedmiotem, choć zapewne wielu z was się właśnie dziwi, czytając ten tekst. A więc postanowiliśmy odczarować ten przedmiot. Warto zauważyć, że sposób przedstawienia materiału jest bardzo ważny – podręcznik Odkryć fizykę jest pełen interesujących ciekawostek, co ułatwia przyswajanie treści. Ponadto koniecznie wygooglujcie, jak w codziennym życiu przydaje się wiedza dotycząca praw fizyki. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego kolejka górska nie wypada z torów, albo jak to możliwe, że mechanizm hydrauliczny nie odpina się w trakcie jazdy 200 km na godzinę? No właśnie, tutaj kłaniają się zasady fizyki, które koniecznie należy znać.

Jak uczyć się chemii, żeby się nauczyć?

Chemia jest przedmiotem ścisłym w znacznej mierze opartym na zasadach matematycznych z dużą nutą teorii. Zatem na samym początku musicie poznać teorię, a następnie przejść do ćwiczeń. Tutaj kluczowe znaczenie ma systematyczność i jeszcze raz systematyczność. Na szczęście wbrew pozorom, chemia nie jest bardzo trudna. Wystarczy tylko słuchać na lekcjach, uczyć się i ćwiczyć. Oczywiście niektórzy są przerażeni równaniami, ale to tak naprawdę wcale nie jest skomplikowane, pamiętajcie jednak, że musicie znać układ okresowy pierwiastków. Aby się go nauczyć i jednocześnie nie zapomnieć, warto porozwieszać sobie w pokoju małe karteczki z nazwami pierwiastków i symbolami, w ten sposób utrwalicie wiedzę i jednocześnie ją usystematyzujecie. Zawsze warto również pooglądać ciekawe doświadczenia chemiczne, niektóre, oczywiście te bezpieczne, możecie wykonać w domu. Pamiętajcie, że dzięki znajomości chemii możecie zrobić choćby mydło, wystarczy tylko połączyć składniki. Tutaj przyda się Wam równanie reakcji chemicznej i gotowe.

Biologia – uczyć się na zrozumienie, a nie na pamięć

Wiele osób zdaje maturę również z biologii. Jej nauka jest przydatna nie tylko na studiach, ale w codziennym życiu. Ale jak się jej uczyć, żeby zapamiętać wiedzę, a nie tylko wykuć na pamięć? To pytanie wcale nie jest trudne, czy skomplikowane. Wystarczy tylko czytać ze zrozumieniem. Nie możecie uczyć się materiału, niczym wiersza na pamięć. Koniecznie należy czytać dany materiał i analizować go. Najlepiej przeczytać cały temat, a następnie przeanalizować tekst partiami. W ten sposób Wasza wiedza będzie też usystematyzowana.

Zdając maturę z przedmiotów ścisłych zawsze należy pamiętać, aby nauki nie zostawiać na ostatnią chwilę. Bardzo ważne jest też zrozumienie teorii i umiejętne zastosowanie zagadnień praktycznych. Nawet, jeżeli uważasz się za humanistę to wcale nie oznacza, że nie nauczysz się przedmiotów ścisłych, wszak podczas ich nauki konieczne jest czytanie ze zrozumieniem. A to przecież każdy humanista ma w małym palcu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here