Pop-art można śmiało nazwać jednym z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku. Do dziś jest bardzo dobrze widoczny i znany. To kierunek sztuki, który jest wyrazisty, a zarazem ekspresyjny. Powstał w Wielkiej Brytanii, ale dość mocno rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Pop-art to sztuka popularna, która nadal jest obecna, żywa i bardzo współczesna.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/pop-art-co-trzeba-wiedziec-o-tym-kierunku-w-sztuce/

Pop-art – charakterystyka

Pop-art rozwinął się w Nowym Jorku oraz w Londynie, dokładnie w połowie lat 50. W tamtym okresie był uznawany za najbardziej kontrowersyjny styl awangardowym. Charakteryzował się prostymi, ale odważnymi obrazami, na których widniały intensywne kolory. Pop-art był pierwszym ruchem postmodernistycznym, który nawiązywał głównie do filmu i telewizji.

Kluczowymi źródłami, z których czerpano inspirację tworząc obrazy były reklamy, komiksy, opakowania produktów, czy muzyka pop. W tamtym okresie królował konsumpcjonizm i to on był ideą pop-artu, artystom zależało na zwróceniu uwagi na to zjawisko. Pop-art jako kierunek sztuki był dość krzykliwy i głośny. Jego przedstawiciele, tworząc swoje dzieła bardzo często bazowali na wywoływaniu skandali. Charakteryzowały się one wielowymiarowością i oddziaływaniem na wiele zmysłów odbiorcy jednocześnie.

Główne cechy pop-artu

Pop-art wychodził z założenia, że wszystko może być przejawem sztuki. Wywierał bardzo silny wpływ na społeczeństwo. Jego przedstawiciele za główny cel tworzenia swoich dzieł stawiali sobie dotarcie do jak najliczniejszej grupy odbiorców. Przez co wykorzystywali proste środki przekazu. Tak by każdy człowiek, mógł je zrozumieć. Artyści tego nurtu dość często sięgali po różne techniki, motywy oraz materiały. A wszystko po to, żeby przyciągnąć uwagę jak największej ilości ludzi. Pop-art opierał się na rozpowszechnianiu twórczości za pośrednictwem środków masowego przekazu. Kiedyś była to telewizja i magazyny, obecnie jest to internet. W dzisiejszych czasach ten nurt sztuki stał się niezwykle popularny w architekturze wnętrz. Najczęściej wykorzystywane są reprodukcje obrazów.

Zobacz też: http://www.mcsk.pl/roy-lichtenstein-co-wart-o-nim-wiedziec/

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here