Wielu przedsiębiorców, zanim wykona swoje usługi, preferuje pobrać zaliczkę od swojego zleceniodawcy. Stanowi to pewną formę zabezpieczenia dla jednej i dla drugiej strony. Jednakże, jak wygląda ten proces w transakcjach zagranicznych? Sprawdź!
Zobacz też: http://www.carpathians.pl/zaliczki-w-transakcjach-zagranicznych/
Wielu przedsiębiorców prowadzi swoją działalność w skali zagranicznej i oferuje różne produkty i usługi, które można nabyć z różnych miejsc na świecie. Jak wygląda wówczas sytuacja z opodatkowaniem? W jaki sposób funkcjonują zaliczki w transakcjach zagranicznych i w eksporcie towaru poza granice Unii Europejskiej?
Zaliczka a eksport towaru poza Unię Europejską
Obowiązek podatkowy w branży eksportu usług funkcjonuje na zasadach ogólnych. A więc, gdy następuje moment faktycznej dostawy towarów albo świadczenia konkretnej usługi. Przedsiębiorca, który przed wykonaniem swojej pracy otrzyma przedpłatę, wówczas obowiązek podatku powstanie w momencie pobrania zaliczki.
W sytuacji eksportu towaru jest również możliwość zastosowania stawki 0% podatku VAT, tylko jeśli wywóz towarów za granicę nastąpił w ciągu 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym została przez przedsiębiorcę pobrana zaliczka. Aby to nastąpiło musi również istnieć dokument, który potwierdza wywóz towarów do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej.
Zaliczka w transakcji zagranicznej przy nabyciu towaru
Jeśli dochodzi do sytuacji nabycia danego produktu lub usługi, to obowiązek podatkowy powstał już w momencie wykonania danej usługi czy dokonania zakupu produktu. A jeśli przed wykonaniem tego działania nabywca zapłacił przedsiębiorcy zaliczkę, to sam obowiązek podatku VAT powstał już w momencie wpłacenie tejże zaliczki.
A więc nabywca, który w momencie wpłaty zaliczki w transakcji zagranicznej, otrzymał należyte wynagrodzenie, to zobowiązany jest do wykazania należnego podatku z tytułu importu usług. Więcej można sprawdzić w kodeksie, art. 28b.
Przeczytaj też: http://www.snikersik.pl/sruby-ktore-musisz-miec-w-domu/