Mobbing to w skrócie różne formy prześladowania w pracy przez przełożonego czy przełożonych. Najczęściej objawia się poniżaniem tych, którzy należą do niższych warstw organizacji, na przykład osób sprzątających albo choćby tych, którzy jakoś się wyróżniają i przez co są spychani na margines, to znaczy cudzoziemców czy pracowników o niepożądanej orientacji seksualnej. W zasadzie mobbing występuje nie tylko w pracy, ale i w szkołach i/lub na studiach i dotyczy osób delikatnych, wrażliwych, z cienką skórą.

Jak walczyć z mobbingiem w pracy?

I tutaj pada pytanie: jak walczyć z mobbingiem w pracy? Cóż, nie jest to łatwe zadanie, bardzo trudno udowodnić, że takowy proces miał miejsce, mobbingujący dobierają takie środki poniżania, że przez ich wyrafinowanie są niewidoczne dla sądów. Najbardziej charakterystyczne jest to, że są to zachowania regularne i trwałe, co może doprowadzić danego pracownika do głębokiego załamania nerwowego. Jednak ta regularność i trwałość podlana dawką sprytu pozostawia takową podległą osobę bez szans na obronę.

Jak walczyć z mobbingiem w pracy?Cóż więc zrobić? Potraktować tego typu zachowania szefa jako sposób na to, by ze wspomnianego cienko skórnego stać się bardziej gruboskórnym i wziąć w ogromny nawias chamskie zachowania? Nie pokazywać, że bierze się je na poważnie, co jest charakterystycznym działaniem osób broniących się przed takimi zachowaniami jak trolling w Internecie? Wziąć sobie do serca hasło podobne do „nie karmić trolli”, z tym że nieco zmienione – „nie karmić mobbera”. Zastanowić się, skąd bierze się takie zachowanie przełożonego pełne frustracji i gniewu? Może to ciężka sytuacja rodzinna? Powodów może być mnóstwo, a uświadomienie sobie, że szef też człowiek sprawi, że będzie można zdystansować się do kogoś, kto za wszelką cenę chce kontrolować sytuację, szkoda tylko, że nieraz w tak brutalny sposób.

Często się mówi o mobbingu w pracy, ale ta częstość kontrastuje z sytuacjami pokonania owego trudnego zachowania przełożonego. I tutaj objawia się pole do rozwijania w sobie asertywnej postawy. I to jest najprawdopodobniej najlepsza odpowiedź na pytanie o walkę z mobbingiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here