Posiadasz prawo-jazdy, lubisz jeździć samochodem i chcesz to wykorzystać aby znaleźć nową pracę? Zapewne biorąc pod uwagę te kryteria wpadnie ci w oko prędzej czy później ogłoszenie o pracy jako kurier. Ogłoszenie będzie zawierało pewne szczegóły ale to jak wygląda rzeczywistość to troszkę inna kwestia.

Zastanowisz się pewnie: praca kuriera jak wygląda codzienność?

Więc w ogólnym zarysie można powiedzieć, że rozwozisz paczki które zamówili klienci. Ale to tylko część obowiązków. Firm kurierskich w Polsce jest kilka a codzienna praca w każdej z nich ma bardzo podobne elementy. Jeszcze podczas starania się o pracę w którejś z nich otrzymasz informację jaki rejon będzie w zakresie twoich dostarczeń i odbiorów paczek. To istotna kwestia, gdyż bazy firm kurierskich nie są zlokalizowane zbyt gęsto siebie i kurierzy muszą obsługiwać nawet miejscowości z sąsiednich województw. Znajomość topografii jest bardzo pożądana na tym stanowisku.

Dzień pracy rozpoczyna się dość wcześnie, bo koło godz 6:00 trzeba być już na magazynie

Praca kuriera jak wyglądaTu czeka nas dosyć sporo pracy tak w rzeczywistości bezpłatnej. Kurier jest zatrudniony w oparciu o działalność gospodarczą i świadczy usługi na rzecz firmy kurierskiej. Płacone ma za doręczenia. To co robi na magazynie, to przygotowanie przesyłek do dalszego załadowania na auto. Paczki, które w nocy dotarły tirem na magazyn wymagają z rana wyładowania przez magazynierów ale to kurierzy stoją przy taśmie jak przy lince produkcyjnej wyłapując przesyłki na swój rejon. Tak przygotowane przesyłki muszą załadować na samochód. W większości firm to kurier chcąc podjąć pracę musi dysponować swoim samochodem. Kurier po kilku godzinach opuszcza magazyn i a to co na nim robił w żaden sposób nie ma płacone.

Udając się na swój region doświadczony kurier w głowie ma już plan jakie ulice i adresy i co najważniejsze w jakiej kolejności powinien odwiedzić. Adresy zapamiętuje skanując paczki jeszcze na magazynie ale oczywiście na swoim skanerze ma cały czas podgląd danych. Nikt kurierowi nie układa trasy, to on sam musi tak rozplanować drogę, aby nie jeździć w kółko. Dostarczając paczki kurier jest zobowiązany pobrać należność jeśli paczka jest za pobraniem. Dobrze jeśli kurier ma swoje pieniądze na wydawanie bo zazwyczaj klienci nie posiadają drobnych. Zdarza się, że zadowolony klient da napiwek. Pamiętajmy, że jest to praca z klientem, często trudnym, więc zdolności komunikacyjne i interpersonalne są bardzo przydatne. Praca polega też na odbieraniu przesyłek nadanych przez klientów. Na koniec kurier wraca na bazę aby rozliczyć się z gotówki. Czas pracy kuriera od pojawienia się rano na magazynie do rozliczenia końcowego to często nawet 12 godzin. Miesiąc pracy kończy wystawieniem faktury dla firmy kurierskiej.

Więc praca kuriera jak wygląda? – to ciężki kawałek chleba.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here