Staż pracy jest bardzo ważny przy weryfikacji uprawnień pracowniczych. Wskazuje się, że osoby, które pracują od co najmniej dziesięciu lat, mogą skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Jednocześnie lata pracy nie pozostają bez znaczenia dla wysokości przyszłej emerytury oraz dla momentu, w którym możliwe będzie skorzystanie z niej.

Dlatego warto być świadomym,jakie okresy wlicza się do stażu pracy

Wbrew pozorom okres ten nie składa się jedynie z lat, w ramach których wykonywane były obowiązki zawodowe w poszczególnych zakładach pracy. Do stażu wlicza się również okres, w którym dana osoba pobierała naukę. W najlepszym położeniu są ludzie z wykształceniem wyższym, bowiem mają oni możliwość doliczenia nawet ośmiu lat do stażu pracy. Ważne jest jednak, aby dysponować odpowiednimi dokumentami poświadczającymi posiadane wykształcenie. Dlatego wszelkie dyplomy oraz świadectwa należy zachować na długie lata. Być może w przyszłości okaże się, że będą one potrzebne do przedstawienia działowi kadrowemu funkcjonującemu w danej jednostce.

Wielu mężczyzn odbywało również zasadniczą służbę wojskową

Jakie okresy wlicza się do stażu pracyCzas jej trwania z powodzeniem może zostać wliczony do lat pracy. Warto mieć jednak na uwadze, iż jest to tak zwany okres nieskładkowy. Oznacza to, że przyszłe świadczenie emerytalne nie będzie z tego tytułu podwyższone. Jednakże omawiany okres ma bardzo duże znaczenie dla możliwości skorzystania z dodatkowych uprawnień pracowniczych. Do lat pracy należy również doliczyć czas pozostawania bez stałego zatrudnienia bez własnej winy. W tym celu niezbędne jest zdobycie specjalnego zaświadczenia z właściwego miejscowo urzędu pracy. Co ważne, także te lata mają charakter nieskładkowy.

Osoby, które pobierają rentę rodzinną, również mogą liczyć na to, iż do ogólnego stażu pracy zostaną im wliczone lata pobierania omawianego świadczenia. Istnieje wiele sytuacji, w których możliwe jest znaczące wydłużenie lat pracy. Warto z takich możliwości korzystać, bowiem umożliwiają one wcześniejsze przejście na emeryturę. Dużym udogodnieniem jest możliwość skorzystania z emerytury pomostowej. W takim wypadku niezbędne jest jednak spędzenie przynajmniej piętnastu lat pracy w zakładzie, w którym panują szkodliwe warunki pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here