Bitcoin to obecnie najpopularniejsza kryptowaluta, która stała się praktycznie jej synonimem w powszechnym języku. Mając na myśli kryptowalutę mówimy o Bitcoinach mimo że kryptowalut jest dużo więcej. Popularność Bitcoina wiąże się z tym, że istnieje już dekadę i przez ten czas jego kurs osiągnął niebywały poziom. Obecnie, a mamy początek 2018 roku, kurs ten wynosi około 30.000 zł. Bitcoiny można zdobyć na kilka sposobów ale najpopularniejszym jest tak zwany mining czyli wydobywanie kryptowaluty za pomocą sprzętu komputerowego. Bitcoin – Jak kopać? Jakiego sprzętu użyć? Czy to się opłaca?

Bitcoin – Jak kopać?

Do wydobywania Bitcoinów będziemy potrzebowali specjalistycznego sprzętu komputerowego. Czasy, gdy można było tego dokonywać korzystając z domowego komputera czy laptopa bezpowrotnie minęły. Obecnie aby wydobyć Bitcoina potrzebujemy sprzętu zdolnego wykonywać miliony operacji na sekundę. Najlepiej gdy jest to komputer wyposażony w kilka lub kilkanaście kart graficznych o wysokiej wydajności. Niezbędne jest również odpowiednie chłodzenie gdyż sprzęt komputerowy pracujący cały czas na maksimum swoich możliwości wytwarza ogromne ilości ciepła i jeśli nie będzie ono odpowiednio skutecznie odprowadzone to doprowadzi do szybszego zużycia i zniszczenia nietaniego przecież sprzętu.

Nie jest to tania zabawa. Sprzęt komputerowy zdolny sprostać tym wymaganiom jest bardzo drogi. Koparka, bo tak nazywamy komputer przystosowany do miningu, może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy to się zwróci? Ciężko powiedzieć. W naszych wyliczeniach musimy uwzględnić trzy istotne rzeczy:

Koszt zużycia prądu – W codziennej pracy przy komputerze niemal nie zauważamy zużycia prądu. Domowe komputery zasilane są zasilaczami o mocy kilkuset W. Nawet przy pracy 12 godzin na dobę nie musimy się obawiać o bardzo wysokie rachunki za prąd.

Wahania kursu Bitcoina – Przy zakupie koparki sugerujemy się ceną BTC (skrót od Bitcoin) w dniu zakupu. Nasze obliczenia ustalone są według kursu na dany dzień. Jeśli jednak dojdzie do załamania kursu inwestycja w koparkę może stać się nieopłacalna. Lecz działa to w drugą stronę. Kurs może także poszybować mocno do góry, dzięki czemu inwestycja zwróci się dużo szybciej. Dochodzi tu element ryzyka jak w każdej sytuacji gdy jedną ze zmiennych jest kurs waluty lub, jak w tym przypadku kryptowaluty.

Zużycie i wymiana sprzętu – Nie możemy zakładać, że zakupiony przez nas drogi sprzęt będzie działał na maksimum swoich możliwości przez długie lata. Nawet mimo dobrego chłodzenia i wysokiej klasy sprzętu w końcu może on się zepsuć i będziemy zmuszeni do wymiany któregoś elementu koparki. Nie jest to tanie, a więc w sumarycznych wyliczeniach na pewno wpłynie na czas zwrotu z inwestycji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here